Niemiecki dla początkujących

Niemiecki dla początkujących

Unitalent - Niemiecki dla początkujących

Nauka niemieckiego od samego początku, albo zwłaszcza na początku powinna być prowadzona profesjonalnie. Powinna zapewnić uzyskiwanie wyraźnych, odczuwalnych efektów i sprawić, że motywacja do nauki niemieckiego nie słabnie. Co musi być zapewnione, aby tak się stało, a co działa na niekorzyść początkujących w nauce niemieckiego?

Dzieci inaczej, dorośli inaczej

Wiek to bardzo istotne rozróżnienie. W przypadku dzieci szczególnie istotna jest rola nauczyciela. Szczególnie ważne jest również, czy wybierzemy tryb nauki indywidualnej, czy w grupie. Nauka na własną rękę to najgorsze rozwiązanie, które może mieć bardzo niekorzystne konsekwencje na dalszych etapach nauki języka.

Optymalny tryb nauki niemieckiego od podstaw w przypadku dzieci to zajęcia w mini grupach. 2-3 osoby to najlepszy układ. Warunek: dzieci w podobnym wieku i na tym samym poziomie odnosnie znajomości niemieckiego.

W takiej sytuacji skuteczny nauczyciel może w pełni wykorzystać swoje umiejętności i zastosować odpowiednie techniki.

Jednocześnie dzieci w mini grupie mogą skupić się i efektywność nauczania pozostaje na właściwym poziomie. Od lekcji indywidualnych takie zajęcia wyróżnia element współzawodnictwa, który dobrze wykorzystany znakomicie działa na budowanie motywacji u dzieci.

W przypadku dorosłych najefektywniejsza nauka niemieckiego od początku to lekcje indywidualne. Nie ma kompromisu dopasowywania się do innych osób o różnych potrzebach i możliwościach. Tak jak ma to miejsce w przypadku kursów językowych i pracy w grupie.

Czy to mini grupy czy lekcje indywidualne – w obu przypadkach nauka jest droższa niż za zajęcia w grupie. Ale za to znacznie efektywniejsza. Na koniec zaś okazuje się, że w krótszym czasie uczeń jest w stanie nauczyć się znacznie więcej.

Jaki tryb jest więc droższy? Warto się dobrze zastanowić!

Dobieranie metod jest kluczowe

Niezależnie od wieku oraz trybu nauczania nauka niemieckiego powinna bazować na dobieraniu odpowiednich metod i technik. Umiejętnie dostosowywane do aktualnych potrzeb i predyspozycji ucznia pozwalają maksymalnie wykorzystać jego możliwości. W takiej sytuacji nauka niemieckiego będzie najefektywniejsza.

Tryb nauki, czyli wybór zajęć indywidualnych, w mini grupach czy grupowych (osiem i więcej osób) może mieć duży wpływ na efektywność również wykorzystywanych metod. To także warto brać pod uwagę, zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu nauki.

Najlepsza nawet metoda, nawet przy najlepszym nauczycielu w przypadku zajęć grupowych z wielu powodów może nie przynosić oczekiwanych rezultatów.

Trafić na skutecznego nauczyciela

W przypadku każdego trybu nauczania, niezależnie od wieku uczniów, nauka języka niemieckiego od podstaw powinna zostać poprowadzona przez jak najlepszego nauczyciela. To nie puste hasła, jeśli brać pod uwagę, co się za tym kryje.

Dobry nauczyciel to nie tylko doświadczenie, kompetencje i paleta metod dostosowywanych do predyspozycji ucznia. To umiejętność dokładnej analizy możliwości ucznia i stosowania takich technik, które sprawią, że uczeń nie będzie miał czasu na nudę. Mało tego, które spowodują, że motywacja do nauki niemieckiego będzie skutecznie utrzymywana na właściwym poziomie.

I oczywiście nie chodzi o zabawę, na której bazuje obecnie wiele nowoczesnych "metod nauczania". Chodzi o techniki zapewniające efektywność nauczania, a nie tylko miłego spędzania czasu.

To istotna różnica. Zwłaszcza w przypadku nauki niemieckiego dla początkujących. Początkujący jak najszybciej powinni przestać być początkującymi, a ich motywacja powinna rosnąć, a nie maleć z każdą godziną zajęć.