Znajomość języka angielskiego to dziś nic nadzwyczajnego. Żyjemy w czasach, w których już wkrótce żaden pracodawca nie będzie pytał potencjalnego pracownika o znajomość angielskiego, a żaden kontrahent czy zagraniczny klient nie będzie się zastanawiał, czy będzie mógł się z nami porozumieć. Założenie, że kandydat do pracy czy partner w biznesie zna angielski, staje się czymś oczywistym. Za to dodatkowym atutem będzie znajomość innych języków, w tym – a we Wrocławiu, z racji sąsiedztwa z Niemcami, szczególnie – języka niemieckiego.
Język niemiecki jest często kojarzony z czasami II wojny światowej. W głowie rysują się historyczne uprzedzenia i stereotypowy obraz Niemca z karabinem w rękach. W znacznym stopniu wpływa to na niechęć do nauki tego języka. Ale niewiele trzeba, aby niechęć zmieniła się w fascynację. Kto zada sobie trud zaznajomienia się z literaturą niemieckich pisarzy, posłucha języka niemieckiego choćby w telewizyjnych programach kulturalnych, ma szansę stwierdzić, że ten sam język twardo brzmiący jak rozkazy padające z ust niemieckiego oficera, może brzmieć zupełnie inaczej i mieć swój urok. Wystarczy nie wiązać go wyłącznie z historią i uprzedzeniami, wystarczy posłuchać dzieci w Ulicy Sezamkowej na niemieckim kanale, wystarczy pojechać na obóz młodzieżowy z międzynarodową obsadą albo na zagraniczną wymianę ze szkoły. Znajomość języków stała się modna, a jednym z naszych sąsiadów są Niemcy. Nie Hiszpanie, Włosi ani Portugalczycy.
Warto też pamiętać, że dzisiaj Niemcy to czwarta gospodarka świata, od wielu lat eksporter należący do ścisłej czołówki. Popatrzmy, jakich firm produkty znajdują się w naszym domu i jakie wybieramy podczas zakupów. Wiele z nich jest może „made in China”, ale za to większość należąca do niemieckich firm jest wytwarzana zgodnie z niemieckimi procedurami i pod nadzorem niemieckich kontrolerów jakości. Jeśli więc myślimy w kategoriach inwestycji, trudno znaleźć bliższego i potężniejszego partnera w biznesie niż Niemcy. Oczywiście większość Niemców zna angielski. Ale jeśli nasz potencjalny pracodawca czy klient z Niemiec będzie miał do wyboru kontakt w języku angielskim i niemieckim, nie powinniśmy mieć wątpliwości, z kim będzie wolał współpracować.