jak szybko nauczyć się niemieckiego

Jak szybko nauczyć się niemieckiego

Jak szybko nauczyć się niemieckiego – z życia

Jak szybko nauczyć się niemieckiego – to pytanie, które pojawia się za każdym razem, gdy ktoś nagle wpada na pomysł nauczenia się niemieckiego. Wpaść na pomysł nie jest trudno. Problemem jest nierezygnowanie z jego realizacji, gdy pojawią się pierwsze trudności.

Nauka niemieckiego – dobrze zacząć

Najważniejszy jest początek. Z dwóch powodów. Po pierwsze, aby się nie zrazić i nie nabrać przekonania, że skuteczna nauka niemieckiego jest niemożliwa. Po drugie, aby nie nabrać złych nawyków i przyzwyczajeń.

Obydwa powody są ważne. Jeden wpływa na stan motywacji podczas późniejszej nauki. Drugi ma wymiar bardziej praktyczny. Niewłaściwe przyzwyczajenia językowe bardzo trudno wyplenić. Dodatkowo kosztuje to sporo czasu i wysiłku.

Dlatego od tego, jak zaczniemy w dużej mierze zależy, czy uda nam się szybko nauczyć niemieckiego, czy uda się wytrwać, nawet mimo nienajlepszego nastawienia.

Szczególną rolę w tej sytuacji odgrywa nauczyciel.

Dobry nauczyciel – klucz do sukcesu

Co to znaczy dobry nauczyciel? Najbardziej oczywista odpowiedź zawiera takie określenia, jak: wykształcony, z jak najwyższym stopniem na ścieżce awansu nauczyciela. Zwracamy uwagę na dyplomy i zaświadczenia o ukończonych kursach i szkoleniach.

Nauczycielem albo się jest, albo nie. Wiedza i umiejętności to bardzo ważny, ale tylko dodatek. Samo wykształcenie i choćby setka dodatkowych kursów i szkoleń nie zastąpią tego „czegoś”.

Można się z tym nie zgadzać. Ale przecież większość z nas przeżyła to nie raz: spotykaliśmy na swojej drodze nauczycieli, których lekcje ciągnęły się jak flaki z olejem. Bywali nauczyciele, którzy mieli ogromna wiedzę, byli zwariowani na punkcie dziedziny, którą się zajmowali.

Ale niewiele z tego wynikało, ponieważ niewiele byli w stanie nam przekazać.

„Ten” nauczyciel sprawi, że nam się będzie chciało

No i zdarzali się nauczyciele, na których lekcjach wprost chłonęliśmy to, co mieli nam do przekazania. Na których lekcjach nie czuliśmy, że słuchanie to wysiłek i co chwila nie sprawdzaliśmy, ile jeszcze zostało do końca lekcji.

A najważniejsze na koniec: byli to nauczyciele, PO których lekcjach nie musieliśmy się uczyć całego materiału od nowa z książki.

Nie każdy miał szczęście spotkać takiego nauczyciela. Ale jeśli miał, choćby na zastępstwie, na jednej godzinie, ten dobrze wie, o czym mowa.

Oto definicja dobrego nauczyciela. Dotyczy to także nauki języka niemieckiego. Jeśli więc ktoś pyta, jak szybko nauczyć się niemieckiego, odpowiedź powinna brzmieć: zacznij od znalezienia dobrego nauczyciela. Omijaj ludzi, którzy uczą, ale nie potrafią nauczyć.

Jeśli po miesiącu zajęć nie czujesz, że robisz wyraźne postępy, to znaczy, że trzeba znaleźć kogoś innego.

Skuteczny nauczyciel – to także wymagania

Dobry, czyli skuteczny nauczyciel to jednak nie tylko taki, który potrafi nauczyć. Który potrafi wzbudzić motywację do wysiłku. To także taki nauczyciel, który wymaga, bo tylko w ten sposób będzie w stanie utrzymać uzyskane efekty swojej i ucznia pracy i stworzyć warunki, aby pójść dalej.

To trochę tak, jak z nauczycielami, których pamiętamy z przeszłości. Jedni byli mili i mało wymagający, inni wymagający i zmuszający do wysiłku.

Których nauczycieli pamiętamy? Oczywiście tych, którzy byli najbardziej wymagający. Jeśli przy odrobinie szczęścia uczyli nas tego, co nam się później szczególnie przydało, z pewnością wspominamy ich dziś jak najlepiej.

Skuteczny, a przy tym wymagający i konsekwentny nauczyciel, to ktoś, kogo najbardziej potrzebujemy, jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, jak szybko nauczyć się niemieckiego.

Mile widziana konsekwencja – najlepiej żelazna

Nie wydaje się to trudne. Jednak w przypadku każdego, dla kogo jest to problemem, szybkie nauczenie się niemieckiego staje się odległym, niemal nieosiągalnym celem.

Było już o nauczycielu z powołaniem i o wymaganiach. Pozostał ostatni, nie mniej ważny element. Tak w nauce niemieckiego, jak i innych języków obcych. To konsekwencja w codziennej, systematycznej pracy.

Żaden nauczyciel, żadna cudowna metoda ani żaden program nauczania nie zastąpią systematycznej pracy. Bez robienia sobie przerw i przekładania na potem.

Bardzo dobry nauczyciel zminimalizuje nasze wysiłki.

Dobrze dopasowane metody to gwarancja efektywności nauki.

Ale na końcu wszystkiego czeka nas systematyczna praca, bez której nauka niemieckiego jak i każdego innego języka nie ma prawa się powieść.

Jeśli liczymy albo wierzymy komuś, że może być inaczej, łatwiej – tylko się oszukujemy.

Jak nie dać się monotonii

Monotonia i znużenie to najwięksi wrogowie postępów i tempa uczenia się języka obcego. Jeśli mamy szczęście do nauczyciela, nie musimy się martwić o zajęcia – będą interesujące i wciągające.

Za to sami musimy zadbać, by nie brakło nam motywacji na co dzień.

Sposobów jest wiele. Podstawa to zadbanie o różnorodność. Im bardziej różnorodne metody, tym lepiej.

Nauka niemieckiego na dopingu

Możemy zacząć od czytania prostych historii. Mogą to być artykuły z dziedziny, którą się interesujemy. Możemy spróbować oglądać filmy. Na początek najlepiej proste bajki dla dzieci, w których kwestie są krótkie, do tego wypowiadane powoli i wyraźnie.

Kinomani mogą poszukać na youtubie wywiadów z ulubionymi aktorami.

Jeśli to jeszcze za trudne, warto sięgnąć do tekstu drukowanego (dzisiaj na ekranie). Na początek najlepsze będą jak najprostsze i jak najkrótsze formy: kawały, horoskopy, piosenki czy krzyżówki.

Na nieco wyższym poziomie doskonałą metodą na utrwalanie i pogłębianie znajomości niemieckiego będzie oglądanie filmów z napisami.

W kinie często mamy dziś wybór między wersją z oryginalną ścieżką i napisami a wersją z lektorem. Wybór powinien być oczywisty.

Jak szybko nauczyć się niemieckiego?

Skuteczna nauka niemieckiego jest możliwa, także niezależnie od wieku. Wymaga jednak spełnienia kilku warunków.

Ważne, żeby na początku nie popełniać błędów i nie tracić czasu na nieefektywne metody. Jeżeli nie mamy doświadczenia z innymi językami, próby nauki we własnym zakresie pozostaną tylko próbami.

Kluczem jest znalezienie skutecznego nauczyciela. Już po kilku zajęciach powinniśmy czuć, że to jest właśnie to. Jeśli jest inaczej, tracimy czas. Nauka języka nie powinna iść jak krew z nosa.

Nauka niemieckiego – o kosztach wprost

Na koniec ważna rada odnośnie kosztów nauki. Nauka niemieckiego jak i innych języków obcych nie jest tania.

Jeżeli wybierzemy kurs lub nauczyciela, który będzie wyraźnie tańszy od innych, nie ma się co cieszyć. Jest wielce prawdopodobne, że stracimy tylko czas. Pieniądze również.

Wystarczy sobie podzielić jego stawkę na co najmniej 2 godziny. Co najmniej, bo przemyślane przygotowanie do jednej godziny zajęć to nie 5 minut.

Jeżeli jest inaczej, nie oczekujmy cudów. Słabo lub w ogóle nieprzygotowane zajęcia, praktycznie brak planu, nie mówiąc o jakimkolwiek dopasowywaniu metod nauczania do naszych predyspozycji to najgorsze, co nas może spotkać.

Co z tego, że będzie taniej, niż gdzie indziej.

I tak za dużo, jeśli po roku dojdziemy do wniosku, że umiemy niewiele więcej, niż na początku. Naprawdę warto to dobrze przemyśleć.