Angielski czy niemiecki

Angielski czy niemiecki? Oto odpowiedź!

Angielski czy niemiecki – co wybrać?

Moda na naukę języków obcych nie mija, a nawet wydaje się coraz powszechniejsza. I bardzo dobrze! Należy się z tego powodu tylko cieszyć. Znajomość języków obcych poszerza horyzonty, ułatwia kontakty, zwiększa możliwości, pozwala uniknąć izolacji w dzisiejszym świecie, w którym nowoczesne formy komunikacji sprawiają, że granice stają się niewidoczne. Lista zalet zdaje się nie kończyć Za to pojawia sie pytanie: angielski czy niemiecki?

Dwa najpopularniejsze języki to zdecydowanie język angielski i język niemiecki. Którego się uczyć, czy to się opłaca, kiedy i jak – to częste pytania. Jak to jest naprawdę?

Angielski czy niemiecki? Angielski rulez!

Znajomość języka angielskiego to dziś nic nadzwyczajnego. Żyjemy w czasach, w których już wkrótce żaden pracodawca nie będzie pytał potencjalnego pracownika o znajomość angielskiego, a żaden kontrahent czy zagraniczny klient nie będzie się zastanawiał, czy będzie mógł się z nami porozumieć w tym języku.

Założenie, że kandydat do pracy czy partner w biznesie zna angielski, staje się czymś oczywistym. Stąd pytanie o to, czy angielski czy niemiecki, powoli staje się nieaktualne. Angielski staje się numerem jeden, podstawą. Wyznacza początek dla nauki języków obcych. Ale to tylko początek. Do ambitnych świat należy, a ambitni nie poprzestają na „początku”!

Angielski czy niemiecki – alternatywa rośnie w siłę

W takiej sytuacji dodatkowym atutem staje się znajomość innych języków, w tym – a we Wrocławiu, z racji sąsiedztwa z Niemcami, szczególnie – języka niemieckiego. Pytanie angielski czy niemiecki przestaje mieć rację bytu, angielski to numer jeden, dlatego głównym językiem „drugiego wyboru” staje się język niemiecki. Dlaczego?

Angielski czy niemiecki – już nie tak źle kojarzony

Język niemiecki był często kojarzony z czasami II wojny światowej. W głowie rysowały się historyczne uprzedzenia i stereotypowy obraz Niemca z karabinem w rękach. W znacznym stopniu wpływały one na niechęć do nauki tego języka.

Niewiele jednak trzeba, aby niechęć zmieniła się w fascynację. Kto zada sobie trud zaznajomienia się z literaturą niemieckich pisarzy, posłucha języka niemieckiego, choćby w telewizyjnych programach kulturalnych, ma szansę stwierdzić, że ten sam język twardo brzmiący jak rozkazy padające z ust niemieckiego oficera, może brzmieć zupełnie inaczej i mieć swój urok.

Wystarczy nie wiązać go wyłącznie z historią i uprzedzeniami, wystarczy posłuchać dzieci w Ulicy Sezamkowej na niemieckim kanale. Wystarczy wreszcie pojechać na obóz młodzieżowy z międzynarodową obsadą albo na zagraniczną wymianę ze szkoły.

Znajomość języków stała się modna, a jednym z naszych sąsiadów są Niemcy. Nie Hiszpanie, Włosi ani Portugalczycy.

Po angielskim – na pewno niemiecki!

Warto wreszcie pamiętać, że dzisiejsze Niemcy to czwarta gospodarka świata. Od wielu lat eksporter należący do ścisłej światowej czołówki. Wystarczy przyjrzeć się, jakich firm produkty znajdują się w naszym domu i jakie wybieramy podczas zakupów.

Wiele z nich jest może „made in China”. Za to większość należąca do niemieckich firm jest wytwarzana zgodnie z niemieckimi procedurami i pod nadzorem niemieckich kontrolerów jakości.

Jeśli więc myślimy w kategoriach inwestycji, trudno znaleźć bliższego i potężniejszego partnera w biznesie niż Niemcy.

Oczywiście, większość Niemców zna angielski. Ale jeśli nasz potencjalny pracodawca czy klient z Niemiec będzie miał do wyboru kontakt w języku angielskim czy niemieckim, nie powinniśmy mieć wątpliwości, z kim będzie wolał współpracować.

Angielski czy niemiecki – jeszcze jeden powód

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym fakcie. Języka angielskiego uczy się w każdej szkole. Preferuje się go w szkole podstawowej, ponadpodstawowej czy na uczelniach wyższych. Jest też najczęściej wybierany przez uczniów.

Oznacza to, że kontakt z angielskim będziemy mieć niezależnie od naszych decyzji. Po prostu prędzej czy później trafimy na niego i będziemy się go uczyć.

W takiej sytuacji, jeśli zastanawiamy się na wyborem języka, którego chcielibyśmy się uczyć na kursie lub prywatnie w trybie indywidualnym, nie powinniśmy mieć wątpliwości, co będzie najlepszym wyborem z pary języków angielski czy niemiecki.

Nauka niemieckiego – najważniejszy jest nauczyciel

Aby dobrze nauczyć się niemieckiego, trzeba znaleźć naprawdę dobrego, efektywnego nauczyciela. Od tego, jak będzie dobry, będzie zależeć, czy nauka niemieckiego będzie przebiegać sprawnie i czy koniec końców nauczymy się tego języka.

Dobra znajomość niemieckiego z całą pewnością, niemal w każdej sytuacji okaże się zaletą nie do przecenienia. Wystarczy sobie wyobrazić kontakt z przedstawicielem niemieckiej firmy lub uczelni, nawiązanie w grupie rozmowy – zapewne w języku angielskim. I nagle zaczynamy rozmawiać z nim po niemiecku. Efekt będzie piorunujący i to my zostaniemy w takiej sytuacji zapamiętani. Dla takich sytuacji warto zainwestować czas, środki i własny wysiłek. Prędzej czy później wszystkie koszty nam się zwrócą – z nawiązką!